G-M9FD6FL93W

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 20 YILDA 70 MİLYAR LİRALIK KAMU YATIRIMI YAPTIK’

Yayınlanma Tarihi : Google News

20 YILDA 70 MİLYAR LİRALIK KAMU YATIRIMI YAPTIK’

20 yıllık AK Parti döneminde Şanlıurfa’nın da diğer şehirler gibi payına düşeni aldığını kaydeden Erdoğan, şehirden talep ve beklentileri, ‘başım, gözüm üstüne’ diyerek karşıladıklarını belirterek, “20 yılda 70 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Nereye? Şanlıurfa’ya. Eğitimde 13 bin 587 adet yeni derslik inşa ettik. Üniversitemizi yaptığımız yatırımlarla büyüttük. Gençlik ve sporda yükseköğrenim, yurt yatak kapasitemizi 4 bin 778’e çıkardık. Biri 30 bin seyirci kapasiteli stadyum olmak üzere şehrimize toplam 70 adet spor tesisi inşa ettik.

Sosyal yardımlarda, Şanlıurfalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 19 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 1970 yataklı 17 hastaneden oluşan 125 sağlık tesisini tamamlayarak hizmete açtık. 1700 yataklı şehir hastanemizin inşası da sürüyor. Tarım ve ormanda Şanlıurfa’ya son 20 yılda 5 baraj, 4 gölet, 3 içme suyu tesisi, 39 sulama tesisi, 33 arazi toplulaştırma projesi, 21 taşkın koruma tesisi ve 1 hidroelektrik tesisi inşa ettik” dedi.

Yaptıkları projelerle 3,2 milyon dekar araziyi sulamaya açarak çiftçilere 9,6 milyar liralık zirai gelir artışı sağladıklarını dile getiren Erdoğan, “İnşası süren 11 tesisle 348 bin dekar araziyi daha sulayacağız. GAP projesinin eksiklerini tamamlayana kadar bize durmak, dinlenmek yoktur.

Şanlıurfalı çiftçilerimize bugüne kadar toplam 16,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Ülkemizin en büyük üçüncü tarım arazisine sahip Şanlıurfa, yaptığımız yatırımlarla bitkisel üretimini yüzde 50’ye yakın seviyede, sera üretimini 8 kat yükseltmiş, hayvan varlığını da yüzde 60’tan fazla arttırmıştır.

Göz bebeğimiz Urfa’mızı sadece ülkemizin değil, dünyanın önde gelen gastronomi merkezlerinden biri haline getirmek için pek çok projeyi hayata geçirdik, geçiriyoruz. Sanayi ve teknolojide dört yeni organize sanayi bölgesi, bir teknokent, bir araştırma geliştirme merkezi kurduk. İşverenlerimize 3,5 milyar lira tutarında prim teşviki sağladık. Enerjide şehrimizin merkeziyle birlikte 7 ilçesindeki vatandaşlarımızı doğal gaza kavuşturduk. Ceylanpınar ve Akçakale’ye doğal gaz arzına bugün başlıyoruz, Harran ve Halfeti’ye de inşallah bu ay içinde doğal gaz vereceğiz. Yaptığımız yatırımlar ve sağladığımız teşvikler sayesinde Şanlıurfa ekonomisini getirdiğimiz yeri önemli görüyor ama yeterli bulmuyoruz.

Tarım, turizm, tekstil ve teknoloji alanlarında şehrimizin kalkınmasına destek olmak için istihdam garantili eğitim programlarına söz verdik. Özellikle yazılım, veri, mobil uygulamalara dayalı alanlara gençlerimizin gösterdiği ilgiden memnuniyet duyuyoruz. Şanlıurfa’daki çiftçilerimizin en önemli sıkıntılarından birinin de elektrik olduğunu biliyoruz. Bunun için şehrimizdeki güneş enerjisi sistemleri yatırımlarını özel olarak teşvik ediyoruz. Geçtiğimiz haziran ayından itibaren 20 hektar üzeri arazisi olan çiftçilerimize sulama amaçlı sabit, güneş enerjisi santrali kurma izni vermeye başladık. Bu santraller arazinin su ihtiyacını 1,5 katına kadar yapılabiliyor.

Ayrıca 20 hektardan küçük alanlarda da gerektiğinde katlanıp kaldırılacak şekilde izin alınmadan güneş enerjisi santrali tesis edilebiliyor. Tarımsal üretim buna yönelik güneş enerjisi yatırımlarına, 7,5 milyon liraya kadar çok uygun şartlarda hazine destekli kredi sağlıyoruz. Şimdiye kadar bu kapsamda 229 milyon liralık kredi kullanıldı. Bu kredilerin şartları ve vadeleri daha da iyileştirilebilir. Yeter ki siz kendi enerjinizi üretin. Bu enerjiyle daha çok ürün elde edip kendinize ailenize ve ülkemize daha çok katkıda bulunun, biz her türlü kolaylığı sağlarız.

Aynı şekilde organize sanayi bölgelerindeki güneş enerjisi yatırımlarının teşviki için de yüzde 25’lik parsel sınırlamasını kaldırdık. Sulama kooperatiflerinin elektrik borçlarını ödeyebilmeleri için faiz maliyetinin tamamını hazinenin üstlendiği kredi imkanı getirdik. Şanlıurfa’nın da içinde yer aldığı 6 ilimizdeki tarımsal sulama amaçlı elektrik tüketimine son 4 yılda 3,3 milyar liranın üzerinde destek verdik. Destek oranını yüzde 35’ten yüzde 45’e çıkardık, bu uygulamadan Şanlıurfa’mızda 47 binin üzerinde çiftçimiz 737 milyon lira kazançla yararlandı. Basınçlı sulamadaki elektrik destek oranını da 25’ten yüzde 35’e çıkartarak 88 bine yakın çiftçimizin yaklaşık 2 milyar lira istifade etmesini sağladık. Bununla kalmadık; elektrikteki KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e indirerek ülke genelinde vatandaşlarımızın 3 milyar lira daha az fatura ödemesini temin ettik.

Eski dönemlere ilişkin elektrik borçları içinde 5 yıla varan vadeyle ve faizsiz şekilde Ziraat Bankası’ndan kredi kullanılabiliyor. Dağıtım ve tedarik şirketleri borçlarını bu şekilde kapatmak isteyen çiftçilere ilave yüzde 25’e kadar indirim yapacak. Şehrimizin ihtiyacı karşılamakta zorlanan elektrik altyapısının geliştirilmesi için önümüzdeki yılın bütçesinden yaklaşık 2 milyar lira kaynak ayırdık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca kente yenilenebilir enerji endüstri bölgesi kurulacağını da ifade ederek, “Çiftçilerimiz bu endüstri bölgesinden ihtiyaçlarını hem kolayca hem de ekonomik olarak karşılayabilecektir. Amacımız istihdama da önemli katkısı olacak bu projeyle Şanlıurfa’yı ülkemizin en büyük yenilenebilir enerji merkezlerinden biri haline getirmektir. Sık sık elektrik konusunda yaşanan tartışmalarla gündeme gelen bu şehrimizi artık kaçak göçek işlerine gerek kalmadan elektrik üretimindeki gücüyle öne çıkartacağız Yenilenebilir enerji endüstri bölgemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.