G-M9FD6FL93W
MEHMET TEMİRTAŞTÜM YAZILARI

Sahi Gündemimiz Ne?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sahi Gündemimiz Ne?

Türkiye’de Gblankerçekten Gündem Ne?

Türkiye’de sık sık gündemi değiştirmeye yönelik girişimler yapılagelir. Bu olaylar genellikle toplumun dikkatini gerçek gündemden uzaklaştırmak, normal hayatınızda hiçbir önemi olmayan konuları konuşmamızı sağlamak için yapılıyor. Bir nevi cambaza bak hikayesi. İşte bazı örnekler ve durumlar:

Siyasi Tartışmalar ve Açıklamalar: Meral Akşener ve Özgür Özel’in  Tayyip Erdoğan ile görüşmesi uzun bir süre gündemimizi değiştirdi. Kim içerde ne konuştu bilmiyoruz ama günlerce tartıştık ve gerçek gündemden uzaklaştık.

Yargı ve Adalet Sistemindeki Gelişmeler: Önemli davalar, mahkeme kararları veya yargı süreçleri, toplumsal dikkat çeker ve gündemi değiştirir. Özellikle ünlü isimlerin yargılandığı davalar veya kritik yasal düzenlemeler bu kapsamdadır. Mesela aylarca yapılan operasyonlar, çökertilen çeteler, sosyal medya fenomenlerinin önceki ve şu anda hapishane hayatları vesaire vesaire… Peki bunları konuşurken hiç kimseden şunu duydunuz mu? Bunlar aynı hükümetin bakanları döneminde bu kadar usulsüzlüğü, yolsuzluğu, çeteleşmeyi nasıl yaptılar, bunlara kimler göz yumdu?

Ekonomik Gelişmeler: Büyük ekonomik kararlar, bütçe açıkları, vergi düzenlemeleri veya ekonomik krizler, gündemi belirgin şekilde değiştirebilir. Her gün bir zam haberi, her gün yeni bir vergi alınacağı duyumu olmadan son günlerinizi hiç geçirdiniz mi?

Doğal Afetler: Depremler, sel felaketleri veya yangınlar gibi doğal afetler, acil müdahale ve yardım gerektirdiği için gündemi bir anda değiştirebilir. Ülkenin ormanları yangın yerine dönmüş, her sene benzer felaketler yaşanıyor hala yetersiz önlemler, yetersiz müdahaleler. Bunları konuşuyor muyuz?

Sosyal Medya ve İnternet Olayları: Sosyal medyada viral olan olaylar, skandallar veya ünlülerin yaptığı açıklamalar, hızla gündem oluşturuyor da, bunların toplumda yarattığı infialler, kötü açıdan sosyal etkilenmeler hiç konuşuluyor mu?

Kültürel ve Spor Olayları: Ülkemizde sık sık kullanılan bu değil mi? Derbiler, şampiyonluklar … Toplum bunlara sevinirken arka planda gece yarısı çıkarılan yasalar, yapılan zamlara rast gelmediğimiz an yoktur.

Gündem değiştirme girişimlerinin etkili olup olmaması, toplumun o anki duyarlılıklarına ve mevcut olayların ciddiyetine bağlıdır.  Yandaş Medya kuruluşları ve sosyal medya platformları ve troller de gündemin değişmesinde önemli rol oynarlar.

Peki Türkiye’de gerçek gündem ne?

Açlık, yoksulluğun altında ezilen ömrünün son deminde emekliler…

Asgari ücretle geçinmeye çalışan, birden fazla işte çalışmak zorunda kalan milyonlar…

Gelecek kaygısı altında bunalıma giren, intihara sürüklenen, ülkeyi terk etme yolları arayan genç beyinler… Ülkeyi terk eden doktorlar, mühendisler…

Şiddete ve istismara uğrayan kadınlar, çocuklar…

Artan boşanmalar, deizme ya da ateizme doğru yol alanlar…

Kendi halkını beslemeyen ama milyonlarca mülteciyi tıka basa besleyen siyasiler…

Liste uzun…

Nitekim gündemden uzak yaşayanlara iyi uykular TÜRKİYEM…