G-M9FD6FL93W
Hülya Çoşkun ArslanTÜM YAZILARI

Evin Görünmez Ekonomi Bakanı; KADINLAR…

Yayınlanma Tarihi : Google News
blank

Urfalılar çok iyi bilirler ekmek aşını. 70′ li yıllarda okuldan eve geldiğimde, annem ekmek aşı yapıp sofraya koyduğunda, “Gene mi ekmek aşı” diyerek yüz buruşturarak yerdik. Tereyağlısı biraz daha torpilli olurdu, sıvı yağlısını yapanda vardı.

Birikmiş bayat ekmeğin en güzel değerlendirilmiş halidir ekmek aşı. Ancak sadece o değil, akşamdan kalan pilavdan çorba, mercimek çorbadan köfte, kalan tavuktan, etten çorbaya katık, kalan çiğköfteden aya köftesi, maharetli annelerimizin mutfak robotu gibi hünerlerini saymakla bitiremeyiz.

Giyim kuşamda abi ve ablalarımızın küçülmüşlerini yeni kıyafet gibi keyifle giymek bize düşerdi. Abimin içi kürklü montunu ters çevirerek bana göre dikilmiş halini giydiğim günkü ‘kürk mont’ havasını hayatım boyu unutamam, mutluluğun ete kemiğe bürünmüş haliydim..

Akrabalar arasında küçülenleri değiş tokuş etmek gayet normaldiblank. Güzel olan kısmı, bu tutumluluk zenginde de fakirde de orta hallisinde de olması gereken bir yaşam tarzıydı. Evin erkeği haftalık mutfak erzakı getirir, kadın o erzaktan bir hafta idare ederdi.

“Ayağını yorganına göre uzat” ata sözü tam da eskilerin kadınları için söylenmiştir. Kadın evin muhasebecisiydi, Urfa’da kadın hamarat olmak zorunda, ekmeğini, salçasını, biberini az çok kışlık zahiresini kendisi yapar, tamahkardır evin ekonomik durumunu dengelemek gibi ağır bir sorumluluğu vardır.

Ayın sonuna kadar eve giren parayla rahat geçinmek için erkek kadar kadın da sorumluluk alır, kadının her yönüyle Urfa’da yükü ağırdır. Ailenin varsa bir geçim sıkıntısı, ekonominin yükü hemen faturası kadına kesilir, ‘kaynanası nazarında’ müsrif bir gelin, oğlunu borç batağına batıran bir gelin, evin idaresini dengelemeyen savurgan bir gelin algısıyla yargılanır.

Sözün özü Urfa’da kadının ev ekonomisindeki  rolü saymakla bitirilmez. Ailenin görünmez ekonomi bakanları Urfalı kadınlardır. Misafir davetlerinde az malzemeyle çok ikram hazırladıklarından dolayı içlerinden muhteşem şefler çıkar.

Bugünün dünyasında ekonominin dümeninde kadınların tamamen olmasa da kısmen olduğunu söyleyebiliriz. Erkeklerin yoğun olduğu ekonomi ve finans sektöründe kadınların da etkin olduğu artık dikkat çekmektedir.

Büyümenin yavaşladığı bir dönemde, kadınların küresel iş gücüne katılımının artırılmasının, ekonomideki sağlıklı büyümenin, kadınlara istihdam sağlanmasının önemi tartışılmayacak kadar kıymetlidir.

Ekonomide kadınlar iş ve sosyal hayatta fırsat eşitliği için yıllardır mücadele veriyor. Vermeye de devam ediyorlar.

Günümüz Türkiye’sinde bu ekonomik dar boğaz da biraz yönetimi kadınlara mı bıraksak diyorum…

Hani fena da olmaz…

Kalın sağlıcakla…